Pages

log with Fire

WELCOME TO TANZANIA
Tanzanian Community in Rome, Via GIUSEPPE DI VITTORIO 9, 00067 MORLUPO, Rome, Italy -- Sasa Mnaweza kuweka Michango yenu ya mwezi kwenye account ya Jumuiya: Banki ya Posta:Associazione dei Tanzaniani a Roma Acc. Number 000007564174 Codice Fiscale: 97600810580 ---

welcome to Tanzania

TANZANIAN COMMUNITY IN ROME (TZ-RM,) is a community that unites TANZANIANS living in Rome and those living outside of Rome who have read, understood and accepted the content of its Constitution and hence becoming part of the community's family. Tanzanian Community in Rome is a fruit of the well designed ideas, approved by all community members at the Community's First General Meeting held on the 30th January, 2010. It is a non-political, non-religious, non-ethnical and non-gender based kind of organization. It is a community that democratically, accepts and respects different ideas from all its members without any sort of segregation.
Tanzanian Community in Rome counts alot on members monthly contributions in order to keep the community alive.But all in all, it appreciates any sort of contribution from anyone.

Wednesday, August 25, 2010

Harusi Ya Dr. Boniface Mhella na Hurchele Jijini Mwanza Yafana











Picha za sherehe ya Kimberley South Africa zitafuata.

3 comments:

  1. Congratulation Mr & Mrs Boniface. May your new life be filled with love,joy and happiness.Have a long happy life together!!!!

    ReplyDelete
  2. WAMEMEREMETA!!! WAMEMEREMETA!!! CONGRATULATION!!!

    KWA NIABA YA WANAJUMUIYA WOTE WA JUMUIYA YA WATANZANIA ROMA-- NINAWAPONGEZA NDUGU YETU BONNY MHELLA KWA KUFUNGA NDOA!!!
    TUNAWATAKIENI NDOA NJEMA NA MUNGU AWABARIKI KATIKA MAISHA YETU YA FAMILIYA.... TANTI, TANTI, TANTI AUGURI!!!!

    Mwenyekiti wa jumuiya ya watanzania Roma.

    ReplyDelete
  3. Du!! Dottore!!! tulikungoja Mahenge na wachumba kibao!!! lakini ukakimbilia "KWA ZULU". Hata hivyo mbali na wivu juu yako.. nakupongeza sana kwa mchuma huo!!! Ulilipa ngombe wangapi hapa!!?? Tufahamishe ili tuwashauri kaka zetu wakajitwalie wana na wajukuu wa mzee DESMOND TUTU... Maisha Mema...na Mungu awabariki sana!!

    Kihonda.

    ReplyDelete